Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí uzavřít každý majitel motorového vozu, který chce tento dopravní prostředek využívat na českých pozemních komunikacích. Jde o zákonné pojištění, které musí každé auto i motocykl mít, před tím, než kamkoliv vyjede. Zkráceně se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nazývá povinným ručením a jde o nejrozšířenější druh pojištění u nás vůbec. Zhruba 7 milionů vozidel využívá tento produkt, takže pojišťovny mají pro tento druh pojištění rozhodně široké pole působnosti.

Co se z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla hradí

Hlavní myšlenkou pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je úhrada škod na cizím majetku a zdraví, které majitel vozu svým neúmyslným počínáním způsobí. U nehody jde nejčastěji o úhradu škody na autě poškozeného, takže majitel vozu nemusí platit tuto částku ze svého, ale pojištění odpovědnosti z provozu vozidla za něj tuto sumu uhradí. Povinné ručení však nekryje škody, které si majitel vozidla způsobí na vlastním autě. Na to se pak může vztahovat havarijní pojištění, které právě škody na vlastním vozidle hradí.

Co ovlivňuje cenu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Hlavní, co určuje cenu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je druh pojištěného vozidla, jeho objem motoru, výkon, hmotnost, způsob využívání, věk pojistníka, stáří vozidla, bydliště pojistníka, nehody v minulosti, kdy byl viníkem či využití zimních pneumatik. Jednotlivé pojišťovny pak navíc přikládají váhu dalším faktorům, které pak do výsledné ceny započtou a zohlední. Samozřejmě je důležitá i věrnost pojišťovně, předchozí bonusy či více pojištění najednou.


http://pojisteniproauta.cz - pojištění vozdiel pro všechny druhy aut.

Novinky